Pro advokátku Lenku Hlaváčovou je právo životního prostředí už delší dobu srdcové téma. Ve Frank Bold Advokáti patří případy z této oblasti mezi její nejoblíbenější. V posledním roce se jí navíc naskytla unikátní příležitost zapojit se do řešení kauzy Bečva a podílet se na doporučeních pro státní správu a také na zahájení vůbec prvního řízení o ekologické újmě v historii České republiky.

Co jsi na kauze Bečva přesně dělala?

Byla jsem zapojená do expertní skupiny, kterou sestavila místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová. Součástí skupiny byli třeba experti z oblasti vodohospodářství nebo správy povodí, my jsme zajišťovali právní stránku. Zadáním pro skupinu bylo zanalyzovat, co se při vyšetřování a odstraňování havárie na Bečvě stalo špatně a co by se dalo zlepšit do budoucna. 

Jak spolupráce ve skupině probíhala?

Nebyli jsme připuštěni do správních spisů a do vyšetřování, k tomu ani místopředsedkyně Senátu nemá přístup. Vycházeli jsme z veřejně dostupných informací dokumentujících, co se událo, a také z informací, které získala samotná paní místopředsedkyně z rozhovorů s lidmi, kteří se na likvidaci podíleli. Dívali jsme se zejména na to, jaký měl být správný postup jednotlivých orgánů a jestli podle něj i postupovaly. Taky jsme zkoumali samotnou právní úpravu, a to z pohledu, jestli byla dostatečně jasná a jestli postupy, které předvídá, mohou skutečně vést k efektivnímu zvládání havárií. Anebo jestli se v ní naopak dá něco zlepšit, aby se příště u podobné havárie postupovalo lépe. 

Jak dlouho jste na analýze pracovali?

Práce trvala čtyři až pět měsíců, obzvláště v lockdownu bylo náročné se sejít. Vymezili jsme si problémy, společně jsme diskutovali řešení, prověřovali a analyzovali jsme možnosti a zpracovali finální analýzu. Na základě ní jsme pak předložili hlavní teze, jak upravit stávající zákon do budoucna. Vyvrcholením bylo prezentování našich závěrů a doporučení médiím na tiskové konferenci paní místopředsedkyně. Návrh byl probírán i senátním výborem pro životní prostředí, kterého jsem měla možnost se zúčastnit a shrnout výsledky právní analýzy. 

K čemu jste v expertní skupině došli? Proč mělo odstraňování havárie a její vyšetřování tolik vad?

Jednou z příčin byla určitě i havarijní nepřipravenost. Na takovou havárii nebyly příslušné orgány připraveny, jak být měly, a nebyly si tak jisté, jak mají postupovat, což vedlo ke zmatkům a průtahům.

Ukázalo se, že úředníci a odpovědné orgány právní úpravu úplně neznali a často jí ani moc nerozuměli. Na tom může mít určitě částečně podíl nedostatečné proškolení příslušných úředníků. Významným faktorem se ale ukázala být i komplikovanost a nedostatečnost právní úpravy. Spousta ustanovení není úplně jednoznačná, takže to v praxi působilo zmatek.

Jak ten zmatek vypadal?

Základní problém byl, že samy odpovědné orgány neměly úplně jasno, kdo je za co odpovědný a co má kdo dělat. Nebylo jasné, kdo nese hlavní odpovědnost za řešení situace, kdo může komu udílet pokyny a podobně. Právě tady se nejvíce projevovaly nedostatky právní úpravy. Příslušné předpisy totiž pracují s řadou nedefinovaných pojmů. Kromě toho v situaci, kdy ještě není zcela zřejmé, co se stalo, může být některá kritéria pro určení příslušnosti těžké rychle vyhodnotit a můžou se taky proměňovat v čase s postupem havárie na větší území.

V čem přesně byly nejasnosti?

V prvních fázích řešení havárie tak nebylo například  jasné, kterému orgánu náleží řízení záchranných prací, který orgán je tedy v čele a může udělovat pokyny dalším zasahujícím orgánům. Jistota nepanovala ani co do určení příslušného vodoprávního úřadu nebo pravomocí České inspekce životního prostředí. Nedostatečná byla i koordinace mezi oběma zasaženými kraji. To všechno vedlo k tomu, že řešení havárie bylo dost zmatečné a některé úkony, včetně varování obyvatelstva, přišly pozdě nebo vůbec. Jako největší problém, který teď maří vyšetřování, se jeví, že v právní úpravě není vůbec řečeno, kdo je odpovědný za odběr vzorků a kde všude mají být odebrány. Odběr vzorků tak byl nedostatečný a reálně hrozí, že zmaří vyvození odpovědnosti pachatele. 

S jakým návrhem jste přišli?

Navrhli jsme celou řadu zlepšení stávající právní úpravy. Zejména jsme navrhli jasné vymezení odpovědnosti jednotlivých orgánů. Aby bylo hned na začátku jasné, který orgán je odpovědný za řízení prací při zneškodňování havárie a situace se mohla začít rychle řešit, navrhli jsme svěřit odpovědnost krajskému vodoprávnímu úřadu, který by měl mít dostatečné předpoklady ke zvládnutí takové situace. A když se později ukáže, že nejde o havárii velkého rozsahu, může předat řešení situace na nižší úroveň a svěřit ji vodoprávnímu úřadu na úrovni obcí. 

Bylo to teda jen o nejasné odpovědnosti?

Nejenom. Identifikovali jsme taky problémy s poskytováním informací veřejnosti či varováním osob, které mohly být v nebezpečí. Problematická je i stávající úprava vedení záznamů, aby se dalo zpětně vyhodnotit, jestli příslušné orgány postupovaly správně. 

Velkou pozornost jsme věnovali i otázce náhrad nákladů vynaložených třetími osobami, které se podílely na likvidaci havárie, a to v reakci na zapojení rybářů. Rozšířil se totiž nesprávný právní názor, že uhynulé ryby jsou ve vlastnictví rybářů, a proto je na nich, aby zajistili jejich likvidaci. To vedlo k tomu, že rybáři byli vystaveni kontaktu s chemickými látkami, které pro ně mohly být nebezpečné. Taky na likvidaci vynaložili vlastní finanční prostředky, které jim možná nikdo neproplatí, protože jim nebyla likvidace uložena způsobem, který zákon předvídá. 

Jaká pro tebe byla práce na tomto případě?

Mám ráda, když cítím, že práce, kterou dělám, má nějaký smysl. Tady jsem cítila možnost pomoct a přispět k pozitivní změně - aby se podobná situace příště již neopakovala. To pro mě bylo hodně důležité. Práce navíc byla zajímavá právně i fakticky. Spolupráce s odborníky z jiných oborů, kteří oblasti rozumějí na technické úrovni, je vždy velmi obohacující. Dává možnost na věc pohlédnout zcela jiným způsobem a přispívá k tomu, aby právní úprava měla šanci obstát i v praxi. Zapojení do expertní skupiny mi navíc sedlo i proto, že mě čím dál víc začínají bavit koncepční věci. Tedy něco, co může mít větší dopad na více jednotlivých případů a přispět tak k celkové změně. Například když připravuji návrh legislativních změn jako v tomto případě.

Současně to bylo i náročné, a to nejen z hlediska právního, ale i motivačního. Ne všechna zjištění, ke kterým jsme došli, byla totiž pozitivní. Někdy se úřady snažily a jen nevěděly, jak postupovat. Těm je pak snadné nabídnout pomocnou ruku. V případě některých orgánů a úředníků se ovšem nedalo vyhnout dojmu, že se namísto plnění svých povinností spíše snažili zakrýt pravý stav věci. To mě dráždilo. Zvláště, když se při tom snažili schovat za právo.

Co tím myslíš?

Někdy mi přišlo, že orgány zneužívaly složitosti právní úpravy a toho, že pro většinu lidí je příliš komplikované si ji ověřit, nebo k tomu prostě nemají čas ani chuť, aby se vyhnuly svým povinnostem. A to za pomoci nepravdivých, ale poměrně uvěřitelných prohlášení o tom, co je nebo není podle práva. 

Můžeš dát nějaký příklad nepravdivých tvrzení?

Příkladem je, když Česká inspekce životního prostředí prohlásila, že nemůže poskytovat informace o kauze, protože spolupracuje s orgány činnými v trestním řízení. Takové prohlášení může být pro některé lidi uvěřitelné, nicméně pravdivé není. Právní úprava neumožňuje zveřejňovat pouze ty informace, které se daná osoba dozvěděla v souvislosti s trestním řízením od orgánů činných v trestním řízení. Tedy informace, které jí například poskytla policie a které by se jinak nedozvěděla. Toto ustanovení se ovšem nevztahuje na informace, které má daná osoba z jiných zdrojů, v případě České inspekce životního prostředí z její vlastní úřední činnosti, byť je pak naopak sama policii poskytne. V případě inspekce se naopak může jednat o informace vztahující se k životnímu prostředí, na které má každý ústavně zaručené právo. Takovéto schovávání se za údajné právo mě hodně popouzelo a vzbuzovalo ve mě pochyby o skutečné vůli daných úředních osob.

V čem dalším postupovaly státní orgány netransparentně? 

Zmínit lze i opakovaně medializovanou likvidaci vzorků, které odebrali rybáři. Dozvěděla jsem se, že měly být Českou inspekcí životního prostředí zlikvidovány, protože nebyly odebrány podle stanovených postupů. Pořád to ale byly vzorky, které mohly být prozkoumány a mohly vyšetřování pomoct. Mělo být na konkrétních vyšetřujících orgánech a znalcích, aby posoudili, jestli mohly být jako důkaz použity nebo ne. Proč je ale rovnou likvidovat? Takže tu máme okamžitou likvidaci vzorků, bez logického odůvodnění. A vedle toho zjevně nedostatečnou aktivitu k získání dostatečného důkazního materiálu ze strany samotné inspekce, která včas neodebrala vzorky ze všech výpustí. To prostě vzbuzuje otázky. 

V případu havárie na Bečvě teď bude historicky poprvé vedeno v České republice řízení o ekologické újmě?

Ano. Česká inspekce životního prostředí jej sama nezahájila, bylo ale zahájeno podáním návrhu ekologického spolku a rybářského svazu. Jedná se totiž o řízení, které lze zahájit jak z úřední povinnosti, tak na návrh. K tomu dosud, pokud vím, v žádném jiném případě nedošlo a havárie na Bečvě by tak měla být prvním případem posuzovaným podle tohoto zákona. Otrava Bečvy je přitom havárie takového rozsahu, že co už jiného by mělo spadat pod zákon o ekologické újmě než takto rozsáhlé znečištění. Zároveň tuším, že se nebude jednat o jednoduché řízení, a to jak z důvodu většího časového odstupu od havárie, tak právě z důvodu, že půjde o první takové řízení. 

Proč se řízení o ekologické újmě nepoužívá?

Před rokem jsme na to ve Frank Bold prováděli průzkum a zjistili jsme, že řízení je většinou aktérů vnímáno jako dost složité. Chybí navíc prováděcí předpisy, metodiky nebo jiná podpora. Někteří úředníci tak mají obavy to pilotně zkoušet, obávají se procesních chyb, které by mohly celé řízení zmařit. Je pro ně bezpečnější postupovat podle jim známých složkových předpisů, jako je zákon o vodách. To nám přímo vyplynulo z rozhovorů s úředníky, které jsme při analýze oslovili. Právě v takovýchto případech ale můžou být právníci i veřejnost úřadům partnerem. 

Co ti tento případ dal? 

Takové znovupotvrzení, že má smysl tyto věci dělat. I když to někdy může být těžké nebo demotivující, když člověk vidí všechny překážky a často i neochotu věci řešit právě u těch, kdo jsou k tomu primárně povoláni. Pořád je potřeba se snažit i přes případné neúspěchy. Stále tlačit a pokoušet se prosadit cestu, u které věřím, že je správná a podle práva. Rezignace není cesta, pokud chci žít ve státě, kde právo funguje a používá se k cílům, ke kterým má sloužit.

    (
)

Podobné články

HR INSIDER: Máte neobsazené pozice nebo vázne onboarding? Jak udělat velký jarní úklid v HR

V HR se musíme čas od času vypořádat s tím, že něco drhne. Nepovedený nábor, dlouho neobsazená pozice. Noví členové týmu, kteří se nechytají tak rychle, jak je potřeba. Anebo projekty, ve které jsme věřili, ale realizace vázne a výsledky jsou pomalé. Investovat úsilí dál, nebo začít znovu a jinak? Taky se s těmito otázkami potýkáme v praxi. Jak to vidí Jana Kravčíková, Chief People Officer ve Frank Bold?

Jak jsme pomohli českým městům a developerům transparentně spolupracovat

Rok 2020 se chýlil ke svému konci, do Vánoc zbýval jen týden a jihlavské zastupitelstvo se sešlo, aby projednalo zásady spolupráce města s investory. Pravidla měla určit, jak bude Jihlava v příštích letech jednat s developery. Protože šlo o první statutární město, které se k takovému kroku rozhodlo, nebyla cesta k přijetí jednoduchá. Jako Frank Bold jsme byli u toho.

Díky naší expertíze v energetickém právu šetří firmy a města peníze i životní prostředí

Rozvoj obnovitelných zdrojů a nové možnosti na trhu s elektřinou mění tradiční přemýšlení o zásobování energiemi. Díky budování vlastních zdrojů a sdílení elektřiny se firmy i samosprávy stávají aktivními hráči na energetickém trhu. Mohou totiž nejen šetřit vlastní náklady, ale také vydělávat a snižovat své dopady na životní prostředí. Ve Frank Bold stojíme u vývoje nové legislativy, ale také pomáháme našim klientům využít příležitosti, které se otevírají. V energetickém právu, plánování a řízení energetických projektů i v ekonomice sdílení elektřiny radíme velkým a malým firmám i samosprávám.

Odpovědnost firem jako klíč k budoucnosti

V rychle se měnící globální ekonomice se ukazuje, že odpovědnost firem není jen otázkou morálního závazku, ale stává se faktorem, který rozhoduje o dlouhodobém úspěchu. Evropský legislativní rámec ESG je v tomto ohledu významným nástrojem. Pomáhá firmám měřit, reportovat a zlepšovat jejich dopady na životní prostředí i společnost a současně zefektivňovat vlastní fungování. Experti Frank Bold usilovali o jeho ukotvení více než jednu dekádu.

Od boje se znečištěným ovzduším k prošlapávání cesty pro sdílení elektřiny

Léto 2024 připomínalo všechno jen ne okurkovou sezonu. Ve stejnou dobu došlo ke dvěma přímo nesouvisejícím, ale symbolicky propojeným událostem. Od 1. srpna začalo v Česku díky novému zákonu o komunitní energetice fungovat sdílení elektřiny, které podpoří rozvoj obnovitelných zdrojů energie. A jen několik dní nato přišla jedna z nejšpinavějších českých uhelných elektráren v Počeradech na základě rozhodnutí soudu o výjimku na vypouštění rtuti.

Někdo vidí jen suchá čísla, já za nimi vidím příběhy, říká finanční ředitel Frank Bold

Jiří Novotný se stal finančním ředitelem ve Frank Bold před téměř čtyřmi lety, zastřešuje kontrolu nad financemi celého konsorcia a pomáhá mu růst. Teď k sobě nově hledá parťáka do finančního a účetního týmu. Co Jirku baví na financích a práci ve Frank Bold? Jaká je role finančního týmu a proč se hodí smysl pro humor?

HR INSIDER: Proč a jak si hýčkat stážisty? Využijte potenciál pro růst organizace

Správně nastavený program stáží ve vaší firmě nemusí být jen o krátkodobé pomoci s kapacitami, ale o budování dlouhodobých vztahů. Investice času do zapojení stážistů se v budoucnu mnohonásobně vrátí – ať už v podobě nových zaměstnanců nebo ambasadorů vaší značky. Kde stážisty hledat? Proč a jak je mentorovat? A proč zůstat v kontaktu i po stáži? Čtěte více v našem březnovém HR INSIDERU!

Výběr správných členů týmu je pro nás klíčový, říká vedoucí HR ve Frank Bold

Pavla Sedláčková nastoupila do HR týmu Frank Bold ještě během studia psychologie jako stážistka a po škole se tři roky věnovala rozvoji a přípravě výběrových řízení. Minulý rok se posunula do role vedoucí HR týmu a teď k sobě nově hledá parťáka na rectruitment. Co ji na HR ve Frankovi i náboru nových zaměstnanců nejvíc baví a co je největší výzva?

HR INSIDER: Jak dobře uchopit onboarding? Využijte začátek spolupráce na maximum

Úspěšným náborem a potvrzením spolupráce to nekončí. Nábor je jen začátek. Opravdové naplnění potenciálu nového člena týmu začíná právě v prvních dnech a měsících jeho působení. Jak nastavit onboarding tak, aby byl přínosem pro firmu i nové kolegy? Co se nám osvědčilo ve Frank Bold a co je pro nás důležité při přípravě nástupu nových kolegů?

HR INSIDER: Jak postavit nábor na měřitelných kritériích? Překročte hranice běžného pohovoru

Začátek roku 2025 je tady. Období novoročních předsevzetí často přináší i důležitá osobní rozhodnutí. Pro někoho to může znamenat změnu kariérní dráhy nebo hledání nových profesních výzev. Zatímco někteří zaměstnanci balí své pracovní stoly, před zaměstnavateli stojí výzva, jak jejich místa zaplnit těmi správnými lidmi.

Jak to ve Frank Bold děláme my? O čem přemýšlíme, když hledáme nového kolegu nebo novou kolegyni? Co je pro nás důležité?

7 důvodů, proč být Frank Bold Advokátem nebo Advokátkou

Advokacie je náročné povolání. Termíny, klienti, vyjednávání, soudy. Věci běží v rychlém tempu. Některé případy jsou komplikované právně, jiné lidsky. Přitom všem je potřeba dokázat si pořád budovat expertízu a udržet výbornou kvalitu práce, dobrý styl a etiku. Člověk ale na oplátku expertně a lidsky roste nebývalým tempem.

ESG reporting: výzva, nebo příležitost? Pohled expertů na cestu k udržitelnosti

Je sběr dat o udržitelnosti a ESG reporting zeleným strašákem, kterého je třeba se obávat? Co čekat od nové legislativy EU a jak ji úspěšně implementovat do svého byznysu? O své know-how a zkušenosti se v polovině listopadu na konferenci Bold Future pořádané expertní skupinou Frank Bold v rámci ESG Workshopu podělili přední ESG experti i zástupci firem, kteří se přípravě na reporting udržitelnosti už věnují. Na akci dorazilo více než 500 profesionálů z byznysu, státní správy i samospráv, aby získali nejnovější know-how k ESG, real estate a rozvoji měst a ke sdílení elektřiny.

ESG Mastermind: Jak efektivně zvládnout sběr dat pro ESG reporting

V rámci konference Bold Future 2024, která se konala 12. listopadu v Kongresovém centru v Praze, se panelisté specializovaného mastermind setkání zaměřili na jednu z největších výzev ESG reportingu: získávání a zpracování relevantních dat napříč hodnotovým řetězcem. Zazněl pohled specialistů na ESG, bankovního sektoru i firem, které sběr dat už připravují.

Frank Bold v roce 2024. Odvážně a směle měníme svět

S koncem roku přicházíme s naší už tradiční bilancí milníků pod hlavičkou Frank Bold. Pojďte se podívat, co se nám povedlo v oblasti udržitelného a odpovědného podnikání, boje za čisté životní prostředí a obnovitelnou energetiku. Zároveň jsme se letos rozhodli nechat vás trochu více nahlédnout pod pokličku Frank Bold a sdílet příběhy našich hodnot a témat, kterým se dlouhodobě věnujeme. Upřímné a smělé příběhy nabízíme (nejen) jako předvánoční inspiraci.

Frank Bold Core
12.12.2024

HR INSIDER: Stavějte na úspěších, zaměřte se na budoucnost. Jak využít reflexi na maximum

Končí rok 2024. Něco se povedlo na 160%, něco šlo průměrně, něco se nám vůbec nedařilo nebo možná totálně selhalo. Skvělé! Ze všeho si můžeme něco vzít do roku 2025, než začneme plánovat a kreslit nové horizonty.

Larp i debata o hodnotách. Jaký je začátek stáže ve Frank Bold?

Na začátku října jsme ve Frank Bold oficiálně přivítali letošní stážisty. S tím se už neodmyslitelně pojí také dvoudenní vstupní školení. Proč jej stážisti absolvují a jak probíhá?

Koncipientem ve Frank Bold: Advokacie pomůže člověku dospět

Náš právník Jan Holeš Slezák letos úspěšně složil advokátní zkoušky. Tento rozhovor jsme s ním dělali po dvou letech jeho koncipientury ve Frank Bold Advokáti. Svých prvních 20 měsíců popisuje tak trochu jako dospívání. Získal zkušenosti i sebevědomí a s převzatou odpovědností se začíná pouštět do složitějších případů. Jan kromě práv vystudoval také městské inženýrství, takže své znalosti v týmu, který se na stavebnictví a urbanismus zaměřuje, dobře využije.

Rychle přibývají energetické projekty založené na spolupráci

Zásadní proměnu pro energetický trh přináší novela energetického zákona známá jako Lex OZE II, která od srpna umožní sdílení energie. Komunitní energetice a energetickým řešením pro města i firmy se věnuje vedoucí advokátka a partnerka ve Frank Bold Advokáti Anna Francová spolu se svým týmem. V rozhovoru přibližuje, co domácnostem, obcím i firmám nová legislativa přináší a co hýbe světem energetiky.

Propojení financí a personalistiky je velké, tabulek není potřeba se děsit

Anna Rytířová začínala ve Frank Bold jako stážistka v HR týmu. Po zaběhnutí se rozhodla přidat si ke své stávající náplni stáže také stáž finanční. Co všechno její pozice ve finančním týmu obnáší, z čeho měla při nástupu největší strach a jak podle ní vypadá ideální finanční stážista?

Frank Bold zahájil stážistický rok 2023/24

Na konci září jsme na velkém stážistickém setkání RE/START přivítali nové stážisty a stážistky, kteří do Frank Bold nastoupili v tomto roce. Seznamovali se mezi sebou a také s ostatními zaměstnanci, prošli workshopem CEO Pavla France o hodnotách, na kterých Frank Bold stojí a nakonec jsme si společně užili futuristický večírek.

Stáž s přesahem: Pomáháme firmám nastavit si správně hodnoty

Natálie Vladařová v rámci stáže ve Frank Bold dva roky pomáhala v týmu, který se věnuje odpovědnosti korporací. Zároveň studuje na Masarykově univerzitě poslední ročník magisterského oboru European Governance, kvůli kterému část stáže absolvovala ze zahraničí. O tom, jak dokázala spojit stáž se školou a jak se obojí prolíná, si s námi povídala v rozhovoru.

Advokátkou a manažerkou týmu: pomáhám kanceláři jít dopředu

Do Frank Bold nastoupila Táňa Pařízková hned po advokátních zkouškách a během šesti měsíců se vypracovala na pozici manažerky právního týmu. Ukázalo se totiž velmi rychle, že své právní know-how dokáže efektivně spojovat nejen s každodenní organizací chodu týmu a s komunikací s klienty, ale i řízením projektů, které jdou napříč týmy advokátní kanceláře. Co ji na práci manažerky nejvíc baví a co je naopak nejtěžší? A může být taková práce zajímavá i pro tebe? Přečti si rozhovor a zjisti víc.

První krok k odpovědnému rozvoji měst jsou jasná pravidla pro investory a znalost vlastních potřeb

Martin Fadrný je senior konzultant a právník, který ve Frank Bold Advokáti spolupracuje s řadou měst a obcí na tom, aby byl jejich rozvoj kvalitní a zodpovědný vůči obyvatelům. V rámci týmu, který spojuje právní, ekonomické a urbanistické know-how, pomáhá městům systémově řešit řadu problémů spojených s novou výstavbou, analyzovat jejich potřeby a vyjednávat s investory o spolupráci.

Tři roky na stáži: Frank představuje přesně ty hodnoty, pro které chceš pracovat

Sára Wranová strávila na stáži ve Frank Bold Advokáti téměř tři roky. V rozhovoru bilancuje, čím pro ni stáž byla, v čem se zdokonalila a co bylo naopak těžké. Vysvětluje také, proč na stáži, která obvykle trvá rok, zůstala tak dlouho.

Den v životě právního asistenta: Jak jsem přednášel na besedě o hluku

Jako právní asistent v týmu Odpovědné energie ve Frank Bold jsem měl možnost zúčastnit se besedy o hluku pořádané Společností pro trvale udržitelný život. A jelikož ve Frankovi se člověk dostane opravdu ke všemu, na besedě jsem pouze neseděl a neposlouchal, ale měl jsem šanci se i aktivně zapojit jako přednášející panelista.

Úspěch je, když se strany dohodnou, nemusí jedna porazit druhou

Natálie Ženatá Pecháčková začínala ve Frank Bold Advokáti hned po právnické fakultě jako koncipientka. Dnes se jako advokátka věnuje hlavně tématům z oblasti občanského a obchodního práva, pro klienty připravuje nejrůznější smlouvy a často je taky zastupuje v soudních sporech, ať už jde o pracovně-právní spory, rozvody nebo třeba osobnostní práva. Pro Natálii je důležité hledat řešení, která jsou pro klienty užitečná a výhodná, ať už jde o jejich čas, peníze nebo nervy. A to může být často spíš dobře vyjednaný kompromis než ostrý střet u soudu.

Baví mě bořit bariéry mezi městy a developery

Jiří Nezhyba stál u přípravy pravidel pro spolupráci obcí a investorů u pěti velkých měst od Brna až po Prahu. Udržitelný rozvoj po ekonomické i environmentální stránce se totiž stal velkým tématem pro samosprávy i developery. Jiří, který je dlouholetý advokát a partner ve Frank Bold Advokáti, bere propojování těchto dvou zdánlivě protichůdných světů jako výzvu a zároveň úkol, který může přinést pozitivní změnu ve společnosti. A podobně se staví i k druhému svému velkému tématu, jímž je obhajoba větrných elektráren, které v Česku čelí systémovým obstrukcím.

Ze stážistky koncipientkou: Nečekala jsem, že budu dělat energetiku nebo veřejné zakázky

Do Frank Bold přivedla Lucii Poláčkou zajímavá témata s přesahem ještě jako stážistku a práce v advokátní kanceláři ji tak zaujala, že už zůstala. Když dnes spolu děláme rozhovor, má za sebou téměř tři roky koncipientury v týmu, který se mimo jiné věnuje energetickému právu nebo veřejným zakázkám, a pomalu se chystá na advokátní zkoušky. Jaká byla její cesta od stáže k současné pozici a proč právě ve Frank Bold?

HR je brána do firmy i katalyzátor firemní kultury. Nový týmový lídr potřebuje otevřenou mysl

Po sedmi letech budování HR týmu, nastavování vnitřních procesů a firemní kultury se CPO Frank Bold Jana Kravčíková posouvá dál v managementu expertní skupiny a hledá k sobě nového parťáka nebo parťačku, který převezme HR podporu ve Frank Bold. Společně s CEO Pavlem Francem v rozhovoru vysvětlují zásadní roli, kterou HR ve Frank Bold hraje.

Deník stážisty: Jak jsem se odvolával podle “stošestky”

Když jsem se hlásil na právní stáž do veřejně prospěšné části týmu Franka Bolda, neměl jsem úplně jasnou představu, co přesně budu dělat a jak budou vypadat zadávané úkoly. Počítal jsem s tím, že se zapojím do činnosti Frankovy poradny, ale tím moje očekávání končila. Proto mi udělalo velkou radost, když jsem hned jako jeden z prvních úkolů dostal sepsání odvolání proti neposkytnutí informací – a dokonce hned k Úřadu pro ochranu osobních údajů! V tomto článku si můžete přečíst, co se honí hlavou stážistovi, který právě dostal první větší a samostatný úkol, a jak stáž u Franka probíhá.

Konec uhlí jako dobrá zpráva pro klima i ekonomická příležitost

Veřejně prospěšný tým Odpovědná energie vede v expertní skupině Frank Bold Laura Otýpková zatím jen krátce, s tématy, na kterých se v něm pracuje, má ale bohatou zkušenost. Přes čtyři roky se věnuje tématu transformace české energetiky. Její práce se za tu dobu od strategií souvisejících s prosazováním konce uhlí a bezprostřední ochrany životního prostředí postupně přesunula k nastavování legislativního a společenského rámce pro přechod na obnovitelné zdroje energie. Na některých tématech, jako je například klimatická žaloba, spolupracuje i s kolegy z Frank Bold Advokáti.

Stáž a mentoring: velká příležitost, jak se vzájemně obohatit

Důležitou součástí týmu Frank Bold jsou stážisté - vysokoškolští studenti práv a dalších oborů, kteří pomáhají napříč týmy a projekty, nasávají firemní kulturu a hodnoty, a přitom všem získávají zkušenosti. Kromě samotné práce se vzdělávají, sdílejí zkušenosti a sledují pokroky, které se jim daří dělat - to všechno spolu s přiděleným mentorem, který je jim během stáže parťákem.

Pomáháme firmám přejít na zelenou. Zelená změna je příležitost

Téma odpovědnosti firem je pro Frank Bold zásadní už od vzniku expertní skupiny, velkým impulsem pro to, aby se soukromý sektor začal věnovat udržitelným aktivitám, je ale až aktuálně přicházející evropská legislativa. Pro CEO Frank Bold Pavla France je to velké zadostiučinění, protože naši experti si v této oblasti budují know-how posledních 10 let přímo v Bruselu a nabízíme ho teď firmám, které chtějí využít nové investiční příležitosti. Pro analytiky, konzultanty a právníky, které do svých rostoucích týmů hledáme, je to šance být u velkých změn odehrávajících se ve světové ekonomice. Přečtětě si rozhovor s Pavlem o odvážné budoucnosti.

Advokát nemusí jít přes mrtvoly. Lidský přístup k právu předávám i studentům

Ve Frank Bold Advokáti oslaví Martin Kornel brzy pět let. Dlouhou dobu vedl jeden z právních týmů, dnes se víc soustředí na expertní advokátní práci. Navíc se věnuje i akademickým povinnostem - na Právnické fakultě Masarykovy univerzity učí občanské právo a rodinné právo, které je jeho srdcovým tématem. Jak jde obě činnosti skloubit a proč ho baví jejich kombinování?

Z dětského hřiště na byznys meeting: Pomáhám měnit Moravskoslezský region

Cesta Hany Sotoniakové dobře ukazuje rozmanitost práce ve Frank Bold. Ze stážistky se nejdřív stala právnička neziskového týmu, která se vypracovala až na vedoucí advokátního týmu ve Frank Bold Advokáti. Dnes má Hanka po rodičovské dovolené a jako senior konzultantka se stará o rozvoj advokátní kanceláře v Moravskoslezském kraji.

Advokát má svobodu držet se svých hodnot

Anna Francová je partnerkou ve Frank Bold Advokáti. Dlouhodobě se profiluje v tématu, o kterém během studií vlastně vůbec neuvažovala, a sice v energetickém právu. Její klienti jsou mezi samosprávami, developery i technologickými firmami. Věnuje se také veřejným zakázkám a soutěžení s ohledem na environmentální kvalitu, brání zájmy klientů v řadě soudních sporů a pomáhá na svět ambiciózním projektům.

Sleduj nás na Instagramu

frankboldcz
frankboldcz
frankboldcz
frankboldcz
frankboldcz
frankboldcz
frankboldcz
frankboldcz
frankboldcz
frankboldcz
frankboldcz
frankboldcz
frankboldcz
frankboldcz
frankboldcz
frankboldcz
frankboldcz
frankboldcz
frankboldcz
frankboldcz